Opis projektu
Tereny zielone również wzbogacają system zieleni miejskiej, stanowią miejsca wypoczynku mieszkańców, a także pełnią funkcje izolacyjne i ochronne tras komunikacji pieszej, rowerowej, kolejowej i samochodowej, dlatego niezbędne jest zachowanie istniejących terenów oraz ciągła ich modernizacja zaspokajająca zmieniające się potrzeby mieszkańców naszego miasta.
Projekt skierowany jest do dzieci, osób w wieku szkolnym, młodzieży oraz dorosłych. Ma pełnić rolę bezpiecznego miejsca wypoczynku wyłączonego z ruchu ulicznego.
Stanowić on będzie miejsce rekreacji dla miłośników jazdy na deskorolkach, rolkach, hulajnogach oraz rowerach BMX czy MTB.
Mając powyższe aspekty na uwadze stworzyłem projekt zakładający budowę następujących elementów:
• Tor zaawansowany – około 260 m długości pętla dla starszych/zaawansowanych użytkowników. W skład toru wchodzić będą elementy:
• bandy,
• muldy,
• elementy typu bowl.
• Tor początkujący – około 100 m długości pętla przeznaczona dla najmłodszych użytkowników toru
Celem podziału toru na dwie pętle jest zwiększenie bezpieczeństwa dla najmłodszych użytkowników. Dzięki takiemu podziałowi będzie możliwe korzystania z Pumtracka nawet dla dzieci poruszających się na rowerach biegowych, mini hulajnogach 3 kołowych oraz rolkach czy też wrotkach.
Zarówno dzieci jak i rodzice będą czuli się bezpieczniej gdy starsi i bardziej zaawansowani użytkownicy będą ćwiczyć na osobnym torze.
Korzyści, wynikające z realizacji projektu:
wspiera zdrowy tryb życia
krzewi kulturę fizyczną
buduje relacje społeczne
angażuje całe rodziny i sąsiadów
tworzy przestrzenną rzeźbę
umożliwia rozgrywanie zawodów amatorskich, jak i profesjonalnych, dla dzieci i dorosłych, na poziomie miasta, jak i zawodów regionalnych, (coraz więcej miast, nawet ościennych posiada taka infrastrukturę)
pozwala na promocję miasta
Uzasadnienie dla realizacji propozycji zadania, ze wskazaniem korzyści i długofalowych skutków realizacji zadania:
Jako mieszkaniec Czeladzi wielokrotnie widziałem dzieci oraz młodzież jeżdżących po drogach, uliczkach parkowanych, drogach osiedlowych. Młodzież wykorzystuje również nowo powstałe elementy parkowe tj. ławki, skwery do wykonywania ewolucji, co może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla ich życia i zdrowia, a także dla osób przebywających w okolicy. Takie miejsce pomoże wyeliminować tego typu sytuacje.
Do jazdy na deskorolce, hulajnodze, rolkach i rowerach BMX niezbędne są specjalnie przygotowane strefy. Dodatkowo z uwagi na umiejscowienie będą stanowić ciekawą alternatywę dla placu zabaw czy parków linowych. W całym naszym mieście nie ma tego typu obiektów.
Tego typu obiekty mogą być wykorzystywane przez cały rok co prowadzi do dodatkowej aktywności fizyczne zarówno w czasie zimowym gdzie o ruch wśród dzieci, młodzieży czy nawet dorosłych jest coraz trudniej.
Lokalizacja projektu
Park Prochownia
Załączniki do pobrania
Brak załączników
Koszt projektu
711 432,00 zł
Status
Projekt zweryfikowany
Kod projektu
7/BO/20
Autor projektu
Michał Raczyński, Eliza Raczyńska
Pobierz plakat promocyjny
PDFPodziel się z innymi