Czas mieszkańców
Czas
mieszkańców

Tor rowerowy dla każdego Pumptrack Czeladź na os. Piłsudskiego


 • Opis projektu

  Pumptrack to tor do jazdy na przygotowanym torze, idealne połączenie bezpiecznej zabawy na rowerze, deskorolce, hulajnodze, czy też rolkach i wszechstronnego treningu – zarówno dla profesjonalistów, jak i na całych rodzin, włączając w to najmłodszych. Wyrabia refleks, zmysł równowagi, obycie ze sprzętem oraz kondycję, będąc jednocześnie bezpieczną zabawą na każdym poziomie zaawansowania.

  Projekt zakłada budowę zapętlonego, asfaltowego toru rowerowego typu pumptrack składającego się z dwóch połączonych ze sobą pętli o długości 2x100 mb, zajmującego powierzchnię ok. 1500 m2. Pumptrack to idealne miejsce do zabaw dla najmłodszych rowerzystów, ale również do mniej lub bardziej profesjonalnego treningu dla dorosłych, amatorów oraz zaawansowanych rowerzystów. Plac nie będzie ogrodzony i dostęp do niego będzie otwarty, umożliwiający zainteresowanym trening przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w godzinach dziennych. Zapętlony tor składał się będzie z serii odpowiednio rozmieszczonych niewielkich „górek”, dodatkowo z odpowiednio wyprofilowanymi zakrętami z bandami. Trening na takim torze polega na odpowiednim wykorzystaniu balansu ciała i wykonywaniu intuicyjnych, skoordynowanych ruchów „góra-dół” (tzw. pompowania), dzięki którym poruszanie się po torze może odbywać się bez pedałowania. Trening na takim torze uczy płynnej jazdy i przyśpieszania, bez konieczności pedałowania, szlifuje technikę wchodzenia w zakręty (bandy) bez zwalniania oraz wyrabia ważne nawyki rowerowe jak umiejętność wybierania szybkich linii przejazdu, a także praca tułowia i kończyn górnych i dolnych, a przy tym sprawia wiele radości.

  Dzięki odpowiedniemu profilowaniu trasy, tor jest przejezdny na zróżnicowanych prędkościach zarówno dla małych rowerków dziecięcych, jak i dużych rowerów górskich. Niemal każdy zatem będzie mógł korzystać z Pumptracka. Dzieci będą się na nim doskonale bawić, początkujący powoli i spokojnie przejeżdżać tor, wprawni rowerzyści rywalizować między sobą, a najlepsi jeździć na jednym kole. Chociaż tor typu Pumptrack jest torem typowo rowerowym, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystali z niego również użytkownicy hulajnóg, deskorolek, czy rolek.

  Proponowana lokalizacja projektu na os. Piłsudskiego pozwoli wkomponować Pumptrack w już istniejącą i projektowaną infrastrukturę wypoczynkowo-rekreacyjną, doskonale będzie się komponował i tworzył zwartą całość z placem zabaw, siłownią pod chmurką, jak i całością terenu.

  Podsumowując, pumptrack jest torem:

  • dla każdego: dzieci, młodzieży dorosłych

  • nieogrodzonym, bezpłatnym

  • dla rowerów, rowerków biegowych, deskorolek, hulajnóg, rolek

  Uzasadnienie dla realizacji propozycji zadania, ze wskazaniem korzyści i długofalowych skutków realizacji zadania:

  • wspiera zdrowy tryb życia

  • krzewi kulturę fizyczną

  • buduje relacje społeczne

  • angażuje całe rodziny i sąsiadów

  • umożliwia rozgrywanie zawodów amatorskich, jak i profesjonalnych dla dzieci i dorosłych, na poziomie miasta, jak i zawodów regionalnych (coraz więcej miast, nawet ościennych posiada taką infrastrukturę)

  • pozwala na promocję miasta


  Pobierz plakat promocyjny
 • Lokalizacja projektu

  os. Piłsudskiego

 • Załączniki do pobrania

  Brak załączników

Koszt projektu

447 333,78 zł


Status

Projekt zweryfikowany


Kod projektu

10/BO/20


Autor projektu

Michał Wrzaszcz


Pobierz plakat promocyjny

PDF

Podziel się z innymi

Ładowanie...