Czas mieszkańców
Czas
mieszkańców

Kompleks rekreacyjno-szkoleniowy dla psów


 • Opis projektu

  Teren położony w Parku Jordan od strony Józefowa – teren po byłym przedszkolu. Powierzchnia terenu to ok. 2 ha, zadrzewiona i trawiasta. Na terenie są pozostałości podmurówki ogrodzenia oraz pozostałości fundamentów przedszkola. Moja propozycja to po ogrodzeniu (płot stalowy panelowy, ocynkowany) całości terenu, powierzchnię podzielić na 3 strefy. Wejście centralne – duża brama dwuskrzydłowa (dla łatwiejszego utrzymania terenu zieleni) oraz mała bramka dla właścicieli/opiekunów i psów.

  1 strefa największa – rekreacji/relaksu – wolny wybieg dla psów. Teren zadrzewiony oraz niezadrzewiony z wykorzystaniem obszaru fundamentów (biegające psy będą ścierać bezpiecznie pazury). W centralnym miejscu całego kompleksu – w małym zagajniku proponuję ustawienie zestawu rekreacyjnego dla właścicieli/opiekunów psów – zestaw drewniany stół + 2 ławy, opodal kosz na śmieci. Na terenie wolnego wybiegu, w pobliżu drzew, po lewej stronie od wejścia, w połowie powierzchni – ustawienie ławki i kosza na odchody psie z zasobnikiem torebek, przy wejściu po lewej stronie ustawienie kosza na śmieci. Teren ten wymaga niewielkiej rekultywacji i oczyszczenia ze szkła.
  Na tym terenie znajduje się cokół, na którym postawiłabym betonową figurę psa (jako ozdobę całości kompleksu), u podstawy cokołu zamontowałabym betonowe ozdobne poidełko dla psów (przyszłościowo z podłączeniem bieżącej wody z terenu pobliskiej hydroforowni).

  2 strefa – szkoleniowa frisbee – położona po prawej stronie od wejścia – teren trawiasty z niewielką ilością drzew, wymagający niewielkiej rekultywacji (zasypania dziur). Przeznaczenie terenu – szkolenie aportowania, zabawa z patykiem, piłeczką, frisbee, zajęcia psiego „przedszkola”, szkolenie psa towarzyszącego. Teren odgrodzony od pozostałych stref siatką z drutu ocynkowanego, wejście do tej strefy przez małą bramkę. Ne terenie tej strefy postawiłabym ławkę i kosz na odchody psie wraz z zasobnikiem torebek.

  3 strefa – szkoleniowa agility – położona za strefą frisbee i rekreacji – od strony hydroforowni. Teren zadrzewiony. Odgrodzony byłby od pozostałych stref – siatką z drutu ocynkowanego, a wejście od strony strefy rekreacji przez małą bramkę. Na tym terenie proponuję umocowanie przeszkód agility. Teren oraz proponowany zestaw przeszkód skonsultowałam z licenconowaną treserką psów z zakresu agility – Pania Anną Muszyńską. Przeszkody będą bezpieczne i dostosowane dla psów zarówno małych, średnich jak i dużych. Proponowany zestaw przeszkód to: palisada drewniana (slalom), drewniana równoważnia, drewniana huśtawka, drewniana pochylnia, koło z opony (rozdzielane z magnesami, zawieszone na łańcuchach), tunel drewniany, drewniane „hopki”. Na terenie tej strefy również w pobliżu drzew po lewej stronie postawiłabym ławkę oraz kosz na odchody psie wraz z zasobnikiem torebek.

  Przy realizacji planu powstania Kompleksu Rekreacyjno-Szkoleniowego dla psów, nie planuje się wycinki żadnego drzewa, ani krzaka. Rekultywacja terenu polegać powinna tylko na wyrównaniu terenu (zasypaniu dziur) oraz uprzątnięciu szkła. Teren w większości jest pokryty miękką trawą, co zapewni bezpieczną zabawę dla psów, nawet podczas deszczu. Cały kompleks jak i poszczególne strefy będą oznaczone tablicami informacyjnymi wraz z regulaminem. Przy przeszkodach agility będą również tablice instrukcjami korzystania z danej przeszkody.

  Przy sprzyjających warunkach finansowych proponuję oświetlenie w/w terenu lampą solarną (jak w pozostałych kompleksach rekreacyjnych w Parku Jordan) postawioną centralnie w planowanym kompleksie oraz monitoringu (kamera).

  Planowany kompleks rekreacyjno-szkoleniowy dla psów w Parku Jordan będzie doskonałym uzupełnieniem już istniejących w parku – kompleksów rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych. Dodoatkowym atutem powstania tego kompleksu, jest bardzo dobry dojazd zarówno od strony Katowic, Czeladzi centrum, Piasków, Sosnowca i Będzina – w tym komunikacją autobusową i busową. Niedaleko znajdują się przystanki od strony Czeladzi Piasków, Będzina i Katowic: Reymonta oraz Józefów, od strony Czeladzi centrum, Sosnowca: os. Musiała, Reymonta, Józefów. W pobliżu też znajdują się parkingi np. przy ul. Katowickiej, Dehnelów, a także planowana jest budowa parkingu przy ul. 21 Listopada.

  Kompleks rekreacyjno-szkoleniowy dla psów będzie nie tylko służył zabawie i rozwojowi psów z Osiedla Musiała i okolicznych ulic, ale także mieszkającym w innych dzielnicach Czeladzi oraz ościennych miast.

 • Lokalizacja projektu

  Park Jordan – teren po byłym przedszkolu

 • Załączniki do pobrania

Koszt projektu

128 245,60 zł (realny)

128 245,60 zł (szacunkowy)


Status

Projekt zweryfikowany


Kod projektu

3/BO/17


Autor projektu

Mirosława Pawełek


Podziel się z innymi

Ładowanie...